Катана, уакизаши и танто не са нож и не се полират/подострят по същия начин. Японското острие поначало няма „вторичен скос” и разсича с цялата си повърхност, a не само с режещия си ръб.
Мечовете не са брадви и не се използват по сходен начин и за сходни цели. Геометрията, профилът и точката на перкусия (ос на пречупване), наред с много други фактори изключват възможността мечовете да бъде употребявани като сечива.
Оръжията от високовъглеродна стомана ръждясват, ако не се почистват и омасляват редовно. Те са много по-здрави и надеждни от оръжията, направени от неръждаема стомана, поне що се отнася до остриета, дълги над 40 см. Няма функционален меч, изработен от евтина неръждаема стомана.
Ако третирате своите остриета с респект и с нужното внимание, те ще служат и на внуците Ви.
Китай доминира пазара на съвременните функционални мечове, както в евтиния, така и в скъпия ценови клас. Ако купувате от правилното място, съотношението цена-качество при японския и китайския стил оръжия е непобедимо.
Сериозни експерти по източни бойни изкуства определят качествената съвременна репродукция на катана като равностойна на традиционното японско нихонто във функционален план, с предимства в определени отношения и с недостатъци в други.
Металургията на 21-ви век прави изделията от съвременна стомана по-надеждни от техните архаични еквиваленти. Въпреки това притежанието на автентична японска катана е мечта за много колекционери и специалисти по бойни изкуства в цял свят. Излъчването на нихонто е неповторимо, наред със символиката, историята и вековната традиция, която носи.
Цената на функционален европейски меч, изработен в Китай, започва от $200 и достига до $800 в зависимост от използваните материали и техники при изработката. Като цяло китайските оръжейници не се справят на същото ниво с европейските дизайни така, както се справят с японските и китайските.
Европейски меч, създаден от реномиран оръжейник в европейска държава, струва между €500 и €5000. Най-често се срещат мечове от Полша, Чехия и Унгария, но също от Испания, Италия, Германия и Англия.
Оригинални (исторически) мечове с европейски произход се продават най-често на търгове, като цената варира изключително много, за да бъде сложена в рамка. Обикновено става дума за оръжия от 17-ти век насетне. Средновековните (т.нар. рицарски) мечове се срещат изключително рядко и са много скъпи.
Цената на функционална съвременна катана от Китай, изработена от модерна стомана, започва от $100 и достига до $1500 в зависимост от използваните материали и техники при изработката. Реномето на оръжейното ателие също оказва влияние върху цената.
Съвременна катана от Китай, която напълно копира традиционния японски производствен процес, струва между $1500 и $3000. За уакизаши и танто обикновено са валидни сходни ценови диапазони.
Катана, създадена през 21-ви век от известен западен майстор, струва между $3000 и $10000. Най-често те са изковани от високотехнологична легирана стомана или от собствена версия на тамахагане, в унисон с японски практики. Изборът е между плюсовете на съвременната металургия или класическата визия, характерна за нихонто.
Цената на автентична японска катана (шинсакуто нихонто), изработена от стомана тамахагане в съвременна Япония, започва от $5000. За антични експонати отпреди Втората световна война, горна граница няма – по търговете се срещат мечове с начална стойност $50 000 и повече.
Термичната обработка на метала и уменията на оръжейника са най-важни за достойнствата на готовия меч. Конкретната разновидност на използваната стомана е съществен (но не основен) фактор за качествата на изделието.
Традиционните японски тестове за острота и здравина на оръжието се наричат тамешигири. Типична цел за тези тестове са навити рула от тръстикови рогозки – татами. По-висше изпитание за японските остриета са стеблата от зелен бамбук, разсичани самостоятелно или в комбинация с увито около тях татами.
В исторически план като най-показателен тест за качеството на даден меч се явяват телата на осъдени престъпници. Запазени са свидетелства за мечове, разсичащи наведнъж по пет тела, разположени едно върху друго.
Независимо дали видът на стоманата и качеството на изработка позволяват, японският меч не бива да бъде използван извън историческите му приложения – ката и тамешигири. Японските остриета никога не са имали за цел да разсичат метал или плътна дървесина, дори при положение, че някои съвременни екземпляри се справят с подобни неща.
Същото се отнася в по-малка или по-голяма степен за всички видове дълги остриета, независимо от стила или произхода им. Мечът е исторически инструмент за самоотбрана или за война и предназначението му е пряко свързано с тези цели.