Имам меч от вас. С какво да го остря?

Относно въпроса Ви – откровено ще кажем, че не е желателно да заточвате режещия ръб. Мечовете ни са наистина остри така, както излизат от работилницата. Съмняваме се, че което и да е острие, ще има нужна от заточване дълги години. Освен ако не го ползвате наистина редовно за упражнения по разсичане. Дори при това положение, би трябвало да се справя добре поне няколко години – японският меч е извествен с това. Имайте предвид, че понякога мечът не изглежда достатъчно остър на докосване в сравнение с произволен нож, поради различната геометрия, скос и дебелина на острието. Също така поради разликата в употребата – ножът реже на място с притискане и триене, а японският меч разсича със скорост, правилен ъгъл и голяма инерция. Казваме това, защото контекстът е от съществено значение за разбиране функционалната острота не само на японския меч, но и на всеки друг вид хладно оръжие.

Конкретно – за да се запази характерът и най-вече функционалността на японския меч (геометрията му, скосът му и т.н.) процесът на „подостряне“ всъщност е процес на полиране на цялата му повърхност. Катана не се заточва като нож и прилагането на подобни методи обикновено води до обратен ефект. За да се полира острие по традиционен начин, се използват набор от водни камъни, от най-едра зърненост към най-ситна. Завършва се с т.нар. пръстови камъни, които често са не по-едри от прашинки. Усвояването на това умение е трудно начинание и отнема години практика. В ютуб има много клипове, показващи процеса. На блога ни може да намерите информация по темата, например:

Ако държите на по-бърз и лесен начин, може да си закупите керамичен масат (пример), с възможно по-голяма дължина, и масло за заточване (и двете неща се продават по оръжейните магазини или онлайн). След това обръщате меча с острието нагоре върху бюро или стол (където Ви е удобно за работа), капвате масло върху стоманата и инструмента, хващате ъгъл от 30 градуса спрямо острието, който поддържате внимателно, и с бавни и равномерни движения от предпазителя към върха минавате едната страна няколко пъти, след което другата страна същия брой пъти, без да натискате. Този метод дава резултат, но също може да доведе до обратен ефект, ако се прекали или се обърка нещо в изпълнението. Възможно е и да се отронят фини парченца от режещия ръб, поради голямата му твърдост и още по-голямата твърдост на керамичния инструмент.

Съветът ни е – не заточвайте меча, ако наистина не е необходимо (например кривина или повреда в режещия ръб). Поначало всичките ни остриета са достатъчно остри, за да се справят с всяка цел, която разумен японец би сложил пред своя самурайски меч.